Skip to content

5308 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Apr 14, 2003

Property Information

Block85
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
57%
Improvement Value:$51,400
43%
Total Assessment$118,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,168+2.0%
2024$8,985-1.7%
2023$9,142+0.7%
2022$9,078+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4682, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1904