Skip to content

5310 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Oct 14, 2024

Property Information

Block85
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
43%
Improvement Value:$88,700
57%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,010+4.1%
2024$9,617+3.2%
2023$9,319+0.7%
2022$9,254+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$885,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9858, Page 228NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 8969, Page 549Recorded4/25/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5659, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1904