Skip to content

5219 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block86
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,737
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
53%
Improvement Value:$61,500
47%
Total Assessment$130,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,063+2.0%
2024$9,862-1.7%
2023$10,034+0.7%
2022$9,964+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,737DeedBook 9835, Page 754Recorded7/22/2024

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8159, Page 143

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,737DeedBook 8159, Page 143Recorded3/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1904