Skip to content

6600 Mc Kinley PlWest New York, NJ 07093

Built 1913

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 27, 2012

Property Information

Block2
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$72,200
49%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,351+2.0%
2024$11,124-1.7%
2023$11,318+0.7%
2022$11,239+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 7079, Page 35NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/2/2003

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5112, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1913