Skip to content

132-66th StWest New York, NJ 07093

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block8
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$102,400
67%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587+4.1%
2024$12,093+3.2%
2023$11,718+0.7%
2022$11,636+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 8991, Page 223Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5384, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1900