Skip to content

6213 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 2003

Property Information

Block32
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$83,200
62%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,271+2.0%
2024$10,066-1.7%
2023$10,242+0.7%
2022$10,170+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5732, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1899