Skip to content

5009 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 6, 2002

Property Information

Block103
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
76%
Improvement Value:$19,500
24%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+2.0%
2024$6,197-1.7%
2023$6,305+0.7%
2022$6,261+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914