Skip to content

308 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block97
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,200
53%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+2.0%
2024$9,953-1.7%
2023$10,126+0.7%
2022$10,055+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3842, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1914