Skip to content

214 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Mar 8, 2000

Property Information

Block92
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
36%
Improvement Value:$113,400
64%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,564+2.0%
2024$13,293-1.7%
2023$13,525+0.7%
2022$13,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 5584, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1914