Skip to content

22 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block85
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class26
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
51%
Improvement Value:$57,500
49%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+2.0%
2024$8,879-1.7%
2023$9,035+0.7%
2022$8,971+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 9230, Page 763Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft2,278DeedBook 8748, Page 276NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/12/2010

Property Built

Built

Year Built: 1914