Skip to content

587 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block115
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
34%
Improvement Value:$77,900
66%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,091+2.0%
2024$8,910-1.7%
2023$9,065+0.7%
2022$9,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5564, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1919