Skip to content

218 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block100
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,500
56%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950+2.0%
2024$10,731-1.7%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 9937, Page 894

Property Sale

Sale
$443,000

From:

To:

Sq Ft2,144DeedBook 7617, Page 11Recorded7/19/2005

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook 5451, Page 121

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5228, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1914