Skip to content

1164 Lower Ferry Rd

Trenton, NJ 08618

Built 1958

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block462
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityEwing Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
DescriptionSFD
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,064
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
29%
Improvement Value:$127,500
71%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,087+6.4%
2024$6,662+5.4%
2023$6,323+1.4%
2022$6,233+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,064DeedBook 6446, Page 887Recorded6/30/2021

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5899, Page 232

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook 5291, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1958