Skip to content

470 State Hwy 156

Trenton, NJ 08620

Built 1960

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Mar 27, 2006

Property Information

Block2610
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page311

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
32%
Improvement Value:$140,900
68%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,333+6.7%
2024$6,874+3.7%
2023$6,630-0.3%
2022$6,651+3.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 5336, Page 67

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3644, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1960