Skip to content

15 Bayberry RdPrinceton, NJ 08540

Built 1963

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 14, 2001

Property Information

Block39
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class18
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,008
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,800
55%
Improvement Value:$227,500
45%
Total Assessment$510,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,178+3.4%
2024$14,685-0.1%
2023$14,699+2.5%
2022$14,338+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4020, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1963