Skip to content

10 Rossa AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block2312
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage750
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
52%
Improvement Value:$80,800
48%
Total Assessment$168,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,214+2.0%
2024$5,110+3.2%
2023$4,953+1.4%
2022$4,884+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft750DeedBook 6410, Page 1615Recorded8/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950