Skip to content

185 Franklin Corner RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block3507
Lot84
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3503

Building Details

Building Class---
Description1SB-STORE
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage4,046
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$220,000
55%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,392+2.0%
2024$12,144+3.2%
2023$11,772+1.4%
2022$11,608+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft4,046DeedBook 6219, Page 361Recorded5/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1961