Skip to content

3109 Cedar Village BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2007

Last Sale Price
$369,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block29.07
Lot3
QualifierC0109
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1001

Building Details

Building Class---
DescriptionCF DEHART
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,558
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,000
7%
Improvement Value:$53,300
93%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,879+2.8%
2024$6,691+3.3%
2023$6,477+0.2%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$369,000

To:

DeedBook 19420, Page 1967

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,558DeedBook 5981, Page 609NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/8/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007