Skip to content

195 Washington St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block224
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,638
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,400
33%
Improvement Value:$155,000
67%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,981+0.2%
2024$6,967+1.1%
2023$6,893+0.0%
2022$6,891-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909