Skip to content

66 De Forest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1966
Industrial

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Feb 10, 2009

Property Information

Block42
Lot44
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,900
44%
Improvement Value:$390,100
56%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,438+3.9%
2024$17,745+2.3%
2023$17,346+2.0%
2022$17,010+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,600,000
DeedBook 21223, Page 709

Property Built

Built

Year Built: 1966