Skip to content

455 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10501
Lot102
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,540
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
54%
Improvement Value:$211,900
46%
Total Assessment$465,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,553+3.9%
2024$11,118+6.5%
2023$10,444+1.7%
2022$10,265+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961