Skip to content

223 Mt Pleasant AveDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11116
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SB G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage2,044
Acreage6.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,600
43%
Improvement Value:$292,400
57%
Total Assessment$513,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+2.9%
2024$11,719+0.8%
2023$11,627+1.8%
2022$11,421+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961