Skip to content

8 Henry StRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2007

Property Information

Block21803
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,042
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
50%
Improvement Value:$239,100
50%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,343+4.2%
2024$10,890+5.0%
2023$10,376+4.0%
2022$9,978+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4613, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1965