Skip to content

24 Hoover Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$117,900
Last Sale Date
Dec 16, 1996

Property Information

Block1046
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,638
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
41%
Improvement Value:$164,700
59%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,285+5.4%
2024$6,913+3.6%
2023$6,670+1.3%
2022$6,584+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$117,900
DeedBook 5430, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1956