Skip to content

650 Vaughn AvenueToms River, NJ 08753

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2008

Property Information

Block386
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR120
Sq Footage1,120
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$188,800
66%
Total Assessment$287,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+5.2%
2024$4,982+4.3%
2023$4,775+0.4%
2022$4,754+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 10542, Page 1695

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5371, Page 559

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957