Skip to content

119 Holly StreetToms River, NJ 08753

Built 1952

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block700
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,152
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
67%
Improvement Value:$120,300
33%
Total Assessment$362,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,597+10.0%
2024$6,000+20.7%
2023$4,972+0.4%
2022$4,951+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 17089, Page 889Recorded4/19/2018

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 11023, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1952