Skip to content

60 RutgersPassaic, NJ 07055

Built 2006

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block1263
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,640
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,300
20%
Improvement Value:$293,400
80%
Total Assessment$367,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,160+3.0%
2024$14,723+6.5%
2023$13,826+0.8%
2022$13,719+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 2424, Page 298Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 1968, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 2006