Skip to content

51-57 Park AvePaterson, NJ 07501

Built 1972
Apartment

Last Sale Price
$3,340,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block4318
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage14,112
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$660,000
43%
Improvement Value:$888,500
57%
Total Assessment$1,548,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,896+3.9%
2024$75,923+9.5%
2023$69,311+7.2%
2022$64,650+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,340,000

To:

Sq Ft14,112DeedBook 3941, Page 39

Property Sale

Sale
$1,000,000
DeedBook D1952, Page 280

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook D1414, Page 281

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook D981, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1972