Skip to content

186 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block88
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,640
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$111,100
75%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+8.1%
2024$7,704+2.5%
2023$7,515-2.3%
2022$7,695+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000
Sq Ft1,640DeedBook 3115, Page 265Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2288, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1901