Skip to content

198 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 25, 2013

Property Information

Block88
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,393
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,700
30%
Improvement Value:$87,200
70%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920+8.1%
2024$6,402+2.5%
2023$6,245-2.3%
2022$6,394+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,393DeedBook 2504, Page 139Recorded8/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1901