Skip to content

4 W Mozart Ave

Washington, NJ 07882

Built 1939

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Dec 23, 1992

Property Information

Block88
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,026
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,300
38%
Improvement Value:$76,900
62%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,937+8.1%
2024$6,417+2.5%
2023$6,260-2.3%
2022$6,410+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 1301, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1939