Skip to content

21 Washington AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1865

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 22, 2014

Property Information

Block1400
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,837
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
30%
Improvement Value:$154,600
70%
Total Assessment$220,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,508+0.9%
2024$7,439+2.1%
2023$7,285+0.6%
2022$7,241-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1865