Skip to content

415-419 Bloomfield AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block336
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description3 ST + 3 APTS
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
37%
Improvement Value:$361,700
63%
Total Assessment$571,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,518+3.8%
2024$19,764+3.8%
2023$19,038+1.3%
2022$18,786-25.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

DeedBook 20230, Page 27199

Property Built

Built

Year Built: 1900