Skip to content

35 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block336
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,662
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
28%
Improvement Value:$265,200
72%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,516+3.8%
2024$12,059+4.0%
2023$11,598+1.6%
2022$11,421+3.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12248, Page 5425

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6032, Page 273

Property Sale

Sale
$125,522
DeedBook 5873, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1922