Skip to content

312 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block103
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$74,100
54%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+2.0%
2024$10,323-1.7%
2023$10,503+0.7%
2022$10,429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$48,500

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 9152, Page 226NU CodeTitle correction (4)Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5854, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1914