Skip to content

5208 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block85
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-2U GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,161
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
97%
Improvement Value:$4,000
3%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,931+2.1%
2024$10,708-1.8%
2023$10,899+0.7%
2022$10,821+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904