Skip to content

569 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 19, 2014

Property Information

Block111
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
43%
Improvement Value:$54,700
57%
Total Assessment$96,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,457+2.0%
2024$7,308-1.7%
2023$7,435+0.7%
2022$7,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 8998, Page 133Recorded10/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919