Skip to content

6403 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block157
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage901
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
55%
Improvement Value:$40,500
45%
Total Assessment$89,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+2.0%
2024$6,764-1.7%
2023$6,882+0.7%
2022$6,833+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft901DeedBook 9283, Page 499Recorded2/20/2018

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 7491, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1919