Skip to content

6313 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block152
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
41%
Improvement Value:$36,600
59%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,765+2.0%
2024$4,670-1.7%
2023$4,752+0.7%
2022$4,718+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9269, Page 576Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$284,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 7471, Page 57Recorded2/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919