Skip to content

6315 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 22, 2017

Property Information

Block152
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
53%
Improvement Value:$37,200
47%
Total Assessment$78,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,061+2.0%
2024$5,940-1.7%
2023$6,044+0.7%
2022$6,001+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9240, Page 1Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft940DeedBook 9098, Page 344Recorded2/10/2016

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5599, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1919