Skip to content

6306 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 14, 2017

Property Information

Block153
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
84%
Improvement Value:$12,000
16%
Total Assessment$75,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,194+4.1%
2024$5,951+3.2%
2023$5,767+0.7%
2022$5,726+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft868DeedBook 9248, Page 424Recorded10/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1919