Skip to content

583 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Mar 29, 2002

Property Information

Block115
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2B-2U-GARAGE
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
39%
Improvement Value:$79,100
61%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955+2.0%
2024$9,756-1.7%
2023$9,927+0.7%
2022$9,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 5978, Page 271

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5529, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1919