Skip to content

522 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block120
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,136
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
41%
Improvement Value:$90,700
59%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,813+2.0%
2024$11,577-1.7%
2023$11,780+0.7%
2022$11,697+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919