Skip to content

552 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Oct 30, 2020

Property Information

Block120
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
43%
Improvement Value:$66,900
57%
Total Assessment$116,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,014+2.0%
2024$8,834-1.7%
2023$8,988+0.7%
2022$8,925+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9526, Page 758Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 9501, Page 619Recorded8/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 1919