Skip to content

108 63rd St(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2010

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 10, 2018

Property Information

Block25
Lot28
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1BR-PK
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,951
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,800
30%
Improvement Value:$79,500
70%
Total Assessment$113,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,737+2.0%
2024$8,562-1.7%
2023$8,712+0.7%
2022$8,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,951DeedBook 9350, Page 7Recorded10/19/2018

Property Sale

Sale
$329,500
DeedBook 8714, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2010