Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0301)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jul 20, 2016

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC/LOFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
18%
Improvement Value:$74,100
82%
Total Assessment$89,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,932+2.0%
2024$6,794-1.7%
2023$6,912+0.7%
2022$6,864+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$274,900

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 9135, Page 504NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/2/2016

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8701, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 2008