Skip to content

5908 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Sep 30, 1993

Property Information

Block132
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1 1/2S-F-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
71%
Improvement Value:$25,000
29%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+2.0%
2024$6,423-1.7%
2023$6,536+0.7%
2022$6,490+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4648, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1919