Skip to content

583 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block123
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-F-1U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
62%
Improvement Value:$57,900
38%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,713+2.0%
2024$11,479-1.7%
2023$11,680+0.7%
2022$11,598+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 9215, Page 977Recorded7/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4846, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1919