Skip to content

6017 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2013

Property Information

Block45
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U `
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
60%
Improvement Value:$42,500
40%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914