Skip to content

6011 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2010

Property Information

Block55
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
46%
Improvement Value:$45,500
54%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+2.0%
2024$6,401-1.7%
2023$6,513+0.7%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899